Lajme te fresketa:

Myqerem Tafaj

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Qe i vogel Remi, sic e therrisnin shoket, i pelqente te jepte keshilla. Per kete qellim ai u be “keshilltar” dhe pati rol kryesor ne filmin me te njejtin emer. Gjate punes se tij si keshilltar ai u kap nga fashistet dhe u burgos. Gjate kohes qe skuadra naziste e pushkatareve do ti pushkatonte, Remi fale ndihmes se shokeve te tij arriti te shpetonte dhe gjeti strehe tek shtepia e nje komandati te shquar te luftes nacionalclirimtare te njohur me pseudonimin “kryeministri”. Gjate qendrimit te tij ne strehen e “kryeministrit”, Remi e keshilloj kete te fundit per te nisur nje lufte te re, ate te analfabetizmit. Nje dite Remi teksa takoj “kryeministrin” i tha ketij te fundit “une kam nje enderr”. Te nesermen “kryeminstri” ja rrealizoj endrren duke e derguar minister ne MASH. Sa vuri kembe ne kete ministri Remi, nisi projektin e tij per luften kunderanalfabetizmit. Ai fillimisht vendosi qe arsimi i mesem te behet i detyrueshem, por me pas, pasi u keshillua me keshilltarin me te mire per arsmin, dmth veten, vendosi qe te marre vendim qe edhe shkolla e larte te behet e detyrueshme. Pas ketij vendimi Remi, u ul serisht dhe beri nje tjeter bisede me veten, pas seciles vendosi qe per hir te luftes kunderanalfabetizmit duhej qe edhe sistemi “Master” te behej i detyrueshem. Por edhe pas kesaj nuk ishte shume i kenaqur. Pasi u keshillua me veten vendosi qe ti jepte grushtin e fundit analfabetizmit duke e hedhur KO ne tabet. Remi vendosi qe te gjithe shqiptaret ta kishin te detyruar marrjen e titullit profesor.doktor. Ne kete menyre Shqiperia do te ishte i vetmi vend ne bote me gjithe qytetaret “prof.dr” dhe Evropa nuk do te kishte rruge tjeter vetem te na hapte dyert. Nuk e dime nese kjo nisme do te perkrahet apo jo nga i vetmi prof.dr shqiptar…ai qe mban edhe titullin “kryeministri”. Sokol Olldashi


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Comments  

 
0 #2 Astrit Matraku 2010-02-24 12:24
Quoting Kico Anagnosti:
dhe ai pret me heq anal-fabetizmin, me ate emer ???

e sa qef e kam kte :D :D !!!!!! ky eshte tja hysh meeeeee
 
 
0 #1 Kico Anagnosti 2009-12-07 00:50
dhe ai pret me heq anal-fabetizmin, me ate emer ???
 

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results