Lajme te fresketa:

Sali Berisha rizgjidhet ne krye te PD

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Kryetari i PD, Sali Berisha rizgjidhet serish ne krye te Partise me te forte Demografike. Ne nje proces tersisht demokratik, pas nje rivaliteti te forte me kanidatet e tjere Sali Berisha ri konfirmoi vullnetin e tij te lire per tu zgjedhur si gjeneral-kolonel dhe komandant suprem i Forcave Demokratike Militare.

Sali Berisha ne kete dhjetor te madh, ne dhjetorin e 19-mbedhjet te rrezimit te sistemit komunisto-punisto-mafioz nga ai dora vete, duke deshmuar dhe njehere me shume se nuk do te rreshte se luftuari kunder komunisteve te kuq 1941, kalit me huq 1968 dhe versionit hip hop te tyre ne vitin 2009 grupit me te rrezikshem Punisto-Mafioz te Edvin banditit.

Ky antikomunist i paepur dhe i vendosur, qe rrezikoi jeten e tij personale deri aty sa beri sikur u pranua ne Partine e Punes me date 8-10-1968 duke marre teseren e kuqe.

Si disident i lindur, per inat te sistemit monist te Enver Hoxhes, Berisha e vendoste teseren e majte ne xhepin e djathte. Me qellim qe ta shkaterronte Partine e Punes me themel, doktorri nisi te studionte me themel cdo themel te strukturave te shtetit komunist. Madje punoi derisa u hodhen themelet e Shqiperise se Re.

Berisha ky hero i madh dhe gjigant i demokracise perendimore ne kundershtim me bindjet e tija te djathta, mori persiper te behej dhe sekretar partie vetem e vetm qe te mos lejonte qe bishat e kuqe te zinin poste drejtuese ne kete parti e te shtypnin popullin. Nga dhimbja qe ndjente kur kriminelet e kuq u turreshin si ujqit prese, mjekeve te ndershem, ky vete futej mes flakeve te betejes ideologjike dhe ua hoqi nga duart atyre, nje cift mjekesh dhe per ti shpetuar i fshehu duke i internuar ne fshatrat e Kavajes.

Por ja si e kujton me mallengjim Hysen Shoshori (pas vdekjes) takimin e paharruar me antikomunistin demokrat Sali Berisha.

SHIKONI VIDEON

Por kulmi i trimerise dhe i dhemshurise se ketij njeriu te zemerbute dhe human, por zemerluan si vet profesioni i doktorrit qe ai ka, ishte kur pa ju trembur syri deshmoi ne gjyqin e Hysen Shoshorit duke dale hapur ne mbrojtie te tij. Qe nga ai moment regjimi komunist e mori inat dhe u adhnua me Berishen dhe kur u nda torta ne 1991 atij i lane pjesen me te keqe, ate te Partise Demokratike.

Historine e plote te personalitetit te kryetarit te PD, shokut Sali Berisha mund ta lexoni ketu.

Share


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results